Funkcjonalny monitor dla grafika

Dobry monitor to ważne urządzenie w pracy grafika. Jednak nie każdemu będzie odpowiadał ten sam sprzęt. Amatorzy mają bowiem zupełnie inne potrzeby niż profesjonaliści. Istnieje jednak kilka cech, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu monitora.

Warto zwrócić uwagę na rodzaj matrycy, która wpływa na jakość obrazu. W pracy grafika najlepiej sprawdzą się monitory z matrycą IPS, która świetnie odwzorowuje kolory. Innym istotnym parametrem jest jasność ekranu. Im wyższa tym lepiej, a optymalna jej wartość to 250 nitów. Wybierajmy monitory z równomiernym podświetleniem, ponieważ inaczej po obróbce graficznej może okazać się, że efekt pracy różni się od oczekiwanego.

Oprócz podstawowych funkcji i parametrów są również dodatki, za które trzeba więcej zapłacić, ale mogą przydać się w pracy. Profesjonalni graficy z pewnością docenią monitor wyposażony w funkcję PIVOT, która umożliwia odwrócenie monitora do pionu. Przydatna może być również dotykowa matryca, dzięki której można używać monitora jako tabletu.