Kabel HDMI – jaki wybrać?

Zakup kabla HDMI wbrew pozorom nie jest prosty. W sklepach jest bowiem spory wybór w szerokim przekroju cenowym. W takim razie jakie parametry są najważniejsze?

Wśród kabli HDMI możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje: Standard oraz High Speed. Drugi z wymienionych typów charakteryzuje się szybszą transmisją danych i zgodny jest z sygnałem 1080p. Kabel Standard jest zgodny z sygnałami 720p oraz 1080p. Istotne jest również samo wykonanie przewodu. Jeśli zauważymy, że został on zrobiony niedbale i widoczne są jakieś mankamenty lepiej szukać dalej. Może to bowiem zadecydować o jakości przesyłanego sygnału.

Wbrew pozorom dłuższy kabel HDMI nie znaczy lepszy. Nie wybierajmy kabla „na zapas”. Najlepsze kable High Speed to te nie dłuższe niż 7,5m, a kable Standard najlepiej sprawdzają się do długości 15m. Jeśli potrzebujemy kabla o większym zasięgu dobrym rozwiązaniem będzie wzmacniacz wpinany między dwa krótsze kable. Przy znacznych długościach można bowiem stracić na jakości przesyłanego sygnału.